На објавениот конкурс од Народна банка и Министерство за финансии по повод Светскиот ден на штедењето – 31 Октомври, нашата ученичка Сара Јованова од II-11 паралелка освои прво место во категоријата за средно образование. Честитки до Сара за нејзиното учество и освоената награда за литературната творба- есеј на тема ,,Штедењето-чекор кон финансиска независност”, под менторство на проф. по македонски јазик и литература, Фросина Митковска.

Денес, 27.11.2023 год. во просториите на Народна банка доделена е наградата од страна на гувернерката Анита Ангеловска-Бежовска и заменикот-министер за финансии, Филип Николовски.

По доделувањето на наградите и дипломите на сите наградени ученици од основно и средно образование имавме можност да го посетиме и Музејот на Народна банка.